Regulacja okien – praktyczne porady
Hasło „regulacja okien” zwykle pojawia się przy okazji zmian w pogodzie, czyli lato/zima lub, gdy zauważamy niepokojące oznaki uciążliwych drobnych problemów przy zamykaniu lub otwieraniu okna. O przyczynach, które zwykle za koniecznością wykonania regulacji lub drobnego serwisu okien rozmawialiśmy już wcześniej. W tym artykule przyjrzymy się bardziej poradom, którymi chcemy się z Tobą podzielić w tym właśnie zakresie.
REGULACJA POZIOMA I PIONOWA SKRZYDŁA OKNA
Konieczność wykonania takiej regulacji wymusza na nas zwykle zauważalne tarcie skrzydła okiennego o ramę okna. Co, rzecz jasna, utrudnia lub czasami wręcz uniemożliwia właściwe i prawidłowe zamknięcie lub otwarcie okna. Zaniedbanie tego objawu może doprowadzić do tego, że uszkodzeniu ulegnie cała konstrukcja okienna. W skrócie – może czekać nas wymiana całego okna. Zatem, jeśli doprowadzimy do skrajności, tanio nie będzie…
Jak wykonać regulację okien – porady
Pozioma regulacja skrzydła okna PCV odbywa się poprzez dolne i górne zawiasy. Pamiętaj przy tym, że regulacja górnego zawiasu odbywa się przy otwartym skrzydle, zaś dolnego – przy zamkniętym.
Pozioma regulacja okien
Za pomocą imbusa przekręć śruby regulujące w jedną lub w drugą stronę – w zależności od pozycji skrzydła, którą chcemy osiągnąć. Podczas przekręcania zgodnie z ruchem wskazówek zegara skrzydło bardziej przybliży się do ramy okiennej, w przeciwnym do ruchu – oddali.
Pionowa regulacja okien
Zasada regulacji pionowej okna PCV jest zbliżona do regulacji poziomej. Za pomocą imbusa, umieszczonego w śrubach regulujących dolnego zawiasu, przekręcaj zgodnie z ruchem wskazówek zegara, by podnieść skrzydło oraz w kierunku przeciwnym – by opuścić go.
REGULACJA DOCISKU SKRZYDŁA
Do wykonywania tego rodzaju regulacji w czołowej części skrzydła okiennego znajdują się rolki mimośrodowe, które właśnie odpowiadają za docisk/przyleganie do ramy okiennej. Podczas instalacji nowych okien rolki te zwykle znajdują się w środkowym położeniu, które jest najlepszym uniwersalnym ustawieniem, czyli dla wszystkich warunków pogodowych.
Regulacja okien na zimę/lato
Ustawienie uniwersalne jednak nie sprawdza się w warunkach naszych lat ani zim. Dlatego w celu przygotowania okna PCV do zimy, zaleca się docisnąć skrzydło tak, by zmniejszyć przeciągi i ograniczyć przenikanie zimna do wnętrza pomieszczenia.
Z kolei w lecie radzimy jednak nieco poluzować docisk i zwiększyć swój komfort poprzez bardziej przewiewne pomieszczenie. Regulacja okna PCV w lecie pozwala również zmniejszyć zużycie mechanizmów okucia oraz uszczelki.
Jak wykonać regulację okien – porady
W celu zwiększenia docisku skrzydła opuść rolki mimośrodowe i przekręcaj je zgodnie z ruchem wskazówek zegara. By jednak docisk nieco osłabić – podnieś rolki i ustaw je prosto (czyli przeciwnie do ruchu wskazówek zegara).
By ułatwić rozpoznanie docisku skrzydła zrób na rolkach mimośrodowych zaznaczenia. Pozwolą one zorientować się czy docisk jest osłabiony, czy nie (zwykle oznakowanie skierowane na zewnątrz oznacza osłabiony docisk, do wewnątrz – zwiększony).
REGULACJA KLAMKI OKIENNEJ
Regulacja klamki okiennej będzie wymagała od Ciebie odchylenia osłony klamki, pod którą znajdują się śruby regulujące. To właśnie te śruby pozwolą odpowiednio docisnąć poluzowana klamkę okienną.
Z kolei, jeśli klamka zaczęła chodzić zauważalnie gorzej i przycina się, wówczas warto posmarować elementy ruchome okucia. Dodaj nieco smaru do rolek, mechanizmów dociskowych oraz zawiasów. Do tego celu możesz użyć w zasadzie każdego smaru.
Zapewne zauważyłeś/aś, że okna z PCV nie są zbyt wymagające, jeśli chodzi o ich pielęgnację. Wystarczy poświęcić trochę czasu, zaangażowania oraz użyć kilku prostych narzędzi, by zostać mistrzem we własnym domu. A do tego nieco zaoszczędzić.
Pamiętaj jednak, by nie podejmować się napraw lub regulacji okien w okresie gwarancyjnym. Nie warto też samodzielnie naprawiać okna w przypadku bardziej poważnych uszkodzeń okien PCV. Lepiej pozostaw to fachowcom. Jeśli okres gwarancyjny już się skończył i nie koniecznie czujesz się na siłach w tej materii – skontaktuj się z nami. Przyjedziemy, doradzimy i wycenimy.